Valentin, vagy Bálint napja február 14?
 
4 008.jpg
 
.Bálint vagy Valentin,mindkét név viselői ezen a napon ünnepelik névnapjukat.
Részemről, a Bálint mellett vagyok.../minden magyarkodás nélkül/ szép, ősi magyar név. 
A szerelmesek ünnepe, amikor az emberek világszerte apró ajándékokkal lepik meg kedvesüket, szeretteiket.
 
Igazi megosztó ünnep vagy imádja valaki, vagy utálja.
Csupán néhány évtizede lett a Valentin ekkora ünnep Magyarországon, és azóta sem tudjuk nyelvünk szerint Bálintnak nevezni.
A rendszerváltást követően, főként üzleti megfontolásból kezdték terjeszteni a hírét, s megmutatni a szerelmeseknek, milyen "hasznos" vagy inkább haszontalan dolgokkal kellene meglepnie párját ezen a napon
Pontos eredetét már nem ismerhetjük, a katolikus egyház legalább három különböző Bálint (Valentin, Valentinus) nevű szent vértanút tart nyilván.

Ki volt hát ez a Valentin, azaz Bálint? Valójában, nem egy, hanem két azonos nevű személyről van szó. Mindketten a 3. században lettek vértanúk. Az egyik római pap volt, a másik a Rómához közeli Terni város püspöke. Feltehetőleg az előbbi, a 269. február 14-én kivégzett római pap lett a szerelmesek védőszentje, akinek szokása volt, hogy a római ifjú házaspárokat, saját kertjéből szedett virágcsokorral örvendeztette meg.

A Bálint-napnak pogány gyökere is ismert. Az ókori Rómában február közepén tartották Lupercus pásztoristen napját, és ilyenkor „szerelmi-sorshúzással” boronáltak egymáshoz párokat. Az egyház e szokás helyett Szent Bálint személyében kívánt védőszentet adni a házasságra készülőknek. Gelasius pápa 496-ban rendelte el, hogy Szent Bálint napját február 14-én ünnepeljék. Így vált a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé a 14. századtól Angliában és Franciaországban. A 19. században már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak a szerelmesek ezen a napon. A II. világháború után Németországban elterjedt, hogy a szerelmesek virággal köszöntik egymást „Valentinkor”. Az utóbbi években pedig nálunk is hódít Valentin, mint profán ünnep.

A szerelmesek, a jegyesek és az epilepsziások védőszentje a magyarországi svábok körében igen népszerű volt. Ábrázolása a hazai németség templomaiban gyakori volt. Bálint/Valentin freskó ékesíti ma is a baranyai Töttös Szent Erzsébet-templomának mennyezetét, és a közeli Bolyban áll Magyarország mai területén az egyetlen Szent Bálint tiszteletére szentelt kápolna.  Forrás: uj.katolikus.hu 


Február 14-hez számos néphiedelem fűződik.

Ezek szerint ekkor tartják menyegzőjüket a madarak, párosodnak a verebek.

A Bálint-napi időjárás szerint, ha száraz hideg az idő, jó termés várható. A férfinép szerint az ekkor ültetett facsemete bizonyosan megered. A gazdaasszonyok jó alkalomnak tartották ezt a napot a kotlóstyúk-ültetésre. 

Címkék: ajándékozás népszokás február 14 néphiedelem Valentin Bálint

A bejegyzés trackback címe:

https://kata-porteka.blog.hu/api/trackback/id/tr885810831

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása